PhD زیست مواد دندانی 

هر آنچه باید بدانیم

_

 زیست مواد دندانی

معرفی رشته

یکی از مسیرهایی که دندانپزشکان بعد از اتمام دوره عمومی میتوانند از این طریق ادامه تحصیل دهند، شرکت در آزمون دکتری تخصصی (PhD) است. در رشته دندانپزشکی امکان ادامه تحصیل در ۲ رشته PhD وجود دارد که شامل رشته زیست مواد دندانی و رشته سلامت دهان و دندانپزشکی اجتماعی است.

این رشته به صورت رسمی از سال ۸۶ در دانشگاه علوم پزشکی تهران در ایران آغاز شده است. ارتباط این رشته با علم روز دنیا و پیشرفت سریع این رشته و فرصت های پیش رو این رشته را به یک رشته کاملا تخصصی تبدیل کرده است . با توجه به ظرفیت های موجود در حیطه ی تولید مواد جدید، تاسیس شرکت های دانش بنیان و تاکید وزارت بهداشت بر استقلال در تولید مواد و همچنین ظرفیت بالای آموزشی و پژوهشی این رشته در دانشگاه های علوم پزشکی، به نظر می رسد این رشته در کشور ما آینده ی روشنی در پیش رو داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه رشته زیست مواد دندانی می توانید گفتگوی دندانه با دکتر سیما شهابی، رئیس انجمن زیست مواد دندانی ایران را مطالعه کنید.

مراحل شرکت در آزمون PhD

شرکت در آزمون کتبی

باید ابتدا در آزمون کتبی حد نصاب نمره را کسب کنید

آزمون شفاهی (مصاحبه)

 نتایج آزمون کتبی دو برابر ظرفیت اعلام می شود. سپس در آزمون شفاهی (بررسی سوابق پژوهشی و توانایی های فردی) شرکت  می کنید

اعلام نتایج

70 درصد نمره ی نهایی از آزمون کتبی و 30 درصد نمره از آزمون شفاهی محاسبه می شود و نتایج نهایی اعلام می شود

_

پاسخ به سوالات شما

در زمینه رشته و آزمون زیست مواد دندانی

چه کسانی می توانند در این آزمون شرکت کنند؟

دانشجویان سال آخر دندانپزشکی عمومی و فارغ التحصیلان

آیا مدرک PhD در سایر کشورها معتبر است؟

مدرک دکترای تخصصی (PhD) در سراسر دنیا معتبر می باشد و در سایر کشورها نیازی به مورد تایید قرار دادن آن نیست. هرچند واضح است، داشتن مدرک PhD دال بر توانایی کار بالینی در این کشورها نیست. 

طول مدت تحصیل در رشته مواد دندانی چند سال است؟

طول مدت دوره ی PhD مواد دندانی ، حدود چهار تا پنج سال می باشد: دو سال آموزشی (شامل واحدهای نظری و عملی) و  بعد از آن دوره پژوهشی که شامل پایان نامه ی تخصصی می باشد که بر این اساس مدت تحصیل متفاوت خواهد بود.

چه دانشکده هایی در حال حاضر هیات علمی مواد دندانی دارند؟

در حال حاضر دانشگاه علوم پزشکی تهران، شهیدبهشتی، مشهد، دانشگاه آزاد اسلامی، تبریز، شیراز، البرز،  قزوین، رشت و زاهدان هیات علمی مواد دندانی دارند.

آزمون ورودی این رشته چه آزمونی است؟

آزمون ورودی این رشته همزمان با آزمون سایر رشته های PhD  وزارت بهداشت می باشد و توسط سازمان سنجش برگزار می گردد.

اطلاعات بیش تر : سایت سازمان سنجش

چه دانشکده هایی دانشجوی دکتری تخصصی مواد دندانی می گیرند؟

در حال حاضر دانشگاه تهران و شهید بهشتی دارای گروه تخصصی مواد دندانی هستند و در این رشته دانشجو می گیرند. هر ساله سازمان سنجش ظرفیت پذیرش دانشجویان این رشته را اعلام می کند که برای سال ۹۹، ۳ نفر در هر یک از این دانشگاه ها اعلام شده است. 

برای ثبت نام در این آزمون مدرک زبان نیاز است؟

تا سال ۹۸، جهت ثبت نام در آزمون  نیاز به مدرک زبان بود. در سال ۹۹ الزام داشتن مدرک زبان به زمان مصاحبه و یا ثبت نام موکول شده و طبق خبر سازمان سنجش از سال ۱۴۰۰، مشابه آزمون دستیاری زبان جزیی از منابع آزمون خواهد بود. 

منابع آزمون PhD مواد دندانی چیست؟

هرساله سازمان سنجش منابع آزمون را اعلام میکند که غالبا از دروس مواد دندانی، اندودنتیکس، ترمیمی، پروتز، آمار و استعداد تحصیلی تشکیل شده است. منابع سال ۹۹:

منابع phd 99
وضعیت طرح این رشته به چه صورت است؟

بعد از اتمام دوره PhD مدت تعهد این رشته با توجه به نوع تعهد شما (عام، خاص) متفاوت و معمولا یک تا دو برابر مدت تحصیل می باشد.

اگر قصد شرکت در آزمون PhD مواد دندانی دارید شاید این مطالب به شما کمک کند